مقاله زیر، تنها برای افرادی است که چیز زیادی از زبان پایتون نمیدانند و مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این زبان هستند.

Python (”پایتون” بخوانید) نام یک زبان برنامه نویسی چند-پلتفرمه، سطح بالا، تفسیری و شیءگرا است. از آن جهت که پایتون در تولید نرم افزار بسیار آسان عمل میکند و اجزای پیچیده را به اجزای ساده تری تبدیل میکند؛ آنرا سطح بالا می‌نامند. پایتون برای هر جزء یک تفسیر ارائه می‌دهد و آنرا تفسیری نیز می‌نامند. همچنین در پایتون برنامه نویس می‌تواند اشیاء مختلفی را طراحی نماید تا هر شیء یک Method خاصی داشته باشد؛ به چنین حالتی شیءگرایی می‌گویند که پایتون آنرا نیز ارائه می‌دهد. پایتون از لحاظ ساختاری و تفسیری به زبان های پرل و روبی و چند زبان دیگر بسیار نزدیک است. پس مهاجرت از پرل و روبی به پایتون بسیار آسان خواهد بود. پایتون یک پروژه کدباز است که در سال 1991 در تعطیلات کریسمس آن سال توسط گیدو ون روسوم نوشته شد. پس از آن، پایتون به یک Platform تبدیل شد، زیرا برای اجرای نرم افزار هایی که توسط زبان پایتون نوشته می‌شود به مفسر پایتون نیز نیاز هست. یعنی هرجا که مفسر قابل نصب باشد (سیستم عامل های مختلف)،  برنامه های نوشته شده توسط این زبان اجرا خواهند شد. به همین دلیل است که برنامه های پایتونی که در لینوکس نوشته می‌شود، در صورت حضور مفسر پایتون روی ویندوز نیز اجرا می‌شوند.

لوگوی پایتون
لوگوی پایتون

کلاس های موجود در پایتون، همان کلاس هایی هستند که در جاوا و سی‌پلاس‌پلاس استفاده می‌شوند، در حالی که خاصیت وراثت در پایتون با زبان های دیگر کاملا متفاوت است. اما وظیفه اصلی پایتون طراحی بدنه اصلی یک برنامه است. شاید برای شما جالب باشد که بسیاری از  برنامه نویسان پس از امتحان پایتون به آن روی آورده اند. زیرا بدون شک پایتون یکی از آسان ترین زبان های برنامه نویسی سطح بالاست. این سهولت تا حدی جالب است که شما پس از نوشتن یک برنامه نیازی به کامپایل آن ندارید! پس از نوشتن یک دستور می‌توانید آنرا به راحتی اجرا کتید و از برنامه خود لذت ببرید. مهاجرت به پایتون برای php کاران هم توصیه می‌شود. زیرا در بعضی دستور ها مثل print با هم تشابهاتی نیز دارند. شاید بعضی افراد تصور کنند که پایتون برای طراحی نرم افزار های بزرگ و قدرتمند ضعیف است. اما سخت در اشتباهند! یکی از معروف ترین نرم افزار های سه بعدی سازی به نام Blender توسط python نوشته شده است. سازمان های بزرگی چون ناسا و شرکت های معروفی چون گوگل هم از این زبان استفاده می‌کنند.

در صورتی که به پایتون علاقه‌مند شده اید همین حالا شروع به فراگیری آن کنید. با یادگیری آن کمک زیادی به عرصه نرم افزار های باز خواهید کرد.

- پایتون در ویکی‌پدیا: فارسیانگلیسی

- آموزش پایتون به فارسی

- سایت رسمی پایتون

About these ads